Co je slow travel? 10 tipů, jak na pomalé a udržitelné cestování

Slow travel a pomalé cestování

V dnešní době jde vše rychle kupředu. Pomalé cestování – slow travel se stává fenoménem, který mění způsob, jakým objevujeme svět. Je to o tom, že zkrátka nemusíte vidět a stihnout všechno, ale místo toho si dopřát více času, abyste dané místo poznali hlouběji, vstřebali zážitky a nebyli ve stresu z přehlceného programu. Slow travel nás učí jak cestovat pomaleji, udržitelně a jak se vyhnout masovému turismu. Chcete se slow travel začít? Máme pro vás 10 tipů, jak na to.

Co je to slow travel – pomalé cestování 

Slow travel – pomalé cestování je nový přístup k cestování, které se zaměřuje na přítomný okamžik, autentická místa a hlubší zážitky, které nejsou spojeny s masovým turismem, kdy se lidé snaží vidět co nejvíc za co nejkratší dobu. Jinými slovy se slow travel zaměřuje na kvalitu, ne na kvantitu, a to s ohledem na šetrný přístup k přírodě i místním kulturám, aby bylo cestování udržitelné dlouhodobě.

Slow travel a pomalé cestování

10 přínosů, co vám nabízí slow travel a udržitelné cestování

Jak si vůbec slow travel – pomalé cestování představit? Každý asi známe ten pocit, když jsme na dovolené a navštívíme nějaké oblíbené místo, kde je naprosto narváno a praská ve švech. Moc si to neužijeme a jsme až trochu naštvaní, že je tam tolik lidí, přestože to jsou turisté a cestovatelé stejně jako my. A přesně tomu se chce pomalé cestování vyhnout změnit to. Co přináší slow travel a udržitelné cestování?

  1. Opravdový kulturní zážitek – Místo uspěchaného běhání po památkách si máte čas vnímat místní život, ochutnat třeba tradiční jídla, popovídat si s místními a možná se naučit i pár slov v jejich jazyce. Není to o tom, vidět toho co nejvíce, ale užít si to co nejvíc a se vším všudy.
  2. Méně stresu, více pohody – Nemusíte se nikam honit, nemáte pevné plány a máte svobodu se rozhodnout, co zrovna chcete podniknout s ohledem třeba na náladu nebo počasí. Necháte prostě čas plynout.
  3. Lepší fyzická i duševní pohoda – Místo neustálého přemisťování si užijete dlouhé procházky, klidná rána s meditací nebo jen čas v přírodě.
  4. Navážete hlubší vztahy – Když zůstanete na jednom místě déle, budete mít šanci lépe dané místo poznat i spolu s místními obyvateli.
  5. Svět vám začne dávat větší smysl – Když se nebudete jen přesouvat z místa na místo, ale ponoříte se do života místních, pochopíte jejich zvyky, historii i problémy z úplně jiné perspektivy. Najednou pak uvidíte ten kulturní kontrast mezi životem u nás a za hranicemi.
  6. Ušetříte peníze – Dlouhodobé pronájmy bývají levnější, ušetříte za dopravu a můžete si taky vařit.
  7. Budete cestovat šetrněji – Méně letů, více chůze a podpora místní ekonomiky znamená menší ekologickou stopu.
  8. Udržitelné cestování – Pokud chceme, aby krásná místa vydržela taková, jak jsou, i pro další generace, měli bychom dávat pozor, aby je masový turismus nezničil. Sami za sebe k tomu můžeme přispět tím, že budeme bydlet třeba u místních lidí,stravovat se v lokálních podnicích, namísto velkých resortů, hotelů nebo turistických restaurací.
  9. Osobní rozvoj – Za nás je cestování úzce spojeno i s osobním rozvojem. Na cestách se člověk totiž neustále něco učí, není ve své komfortní zóně a musí zvládat překážky, které do cesty občas přijdou. Neustále tak pracuje na sobě ať už skrze komunikaci a trpělivost nebo naučit se být sám se sebou. Vše nás posouvá vpřed.
  10. Nové přátelství – Nejen slow travel lidem pomáhá poznat nové lidi. Cestovatel totiž většinou vždy rád pozná dalšího cestovatele. Je to taková uvolněná forma, jak si přdat své zkušenosti i zážitky a jak můžete navázat nová přátelství.

Slow travel je zkrátka o skutečném autentickém zážitku, o jídle, o pohodlí, o lidech a hlavně o tom, že není kam spěchat.

Slow travel a pomalé cestování

TIP: 13 věcí, co si vzít do letadla na dlouhý let, abyste si ho mohli co nejvíce užít

Dá se říct, že slow travel má pár zásad

Není to tak, že když chcete cestovat pomalu, musíte dodržovat určitá pravidla. To vůbec ne. Ale pojem slow travel je považován za trochu něco víc než jen to, že lidé cestují beze spěchu. Slow travel je totiž také o tom, že bereme v potaz důsledky cestování, vnímáme, za co utrácíme, co tím podporujeme a jaký to má dopad. Co může slow travel zahrnovat?

  • Podporovat místní lidi, 
  • využívat lokální zdroje potravin, 
  • vyhýbat se velkým resortůma raději se ubytovat u místních lidí, 
  • podpořit místní prodejce namísto velkoobchodů, 
  • minimalizovat uhlíkovou stopu, 
  • využívat udržitelné zdroje,
  • zjišťovat, co podporujem svými penězi (třeba za vstupenky).

TIP: Záchranná stanice mořských želv – kam putují peníze turistů a proč podporují pytláctví?

10 tipů, jak začít cestovat pomalu (slow travel)

Pokud stejně jako my cítíte, že je třeba čas zpomalit, vnímat to, co se odehrává kolem vás, a třeba vyzkoušet v cestování něco nového, máme pro vás 10 tipů, jak můžete začít se slow travel 🙂 

Dejte si čas navíc

Moc dobře rozumíme tomu, že ne každý si může vzít třeba měsíc volna. Většina lidí je v zaměstnání, kde mají omezený počet dnů dovolené a s tím prostě musí hospodařit. I krátké cesty jsou ale vymyslet ve slow travel stylu, a to tak, že strávíte na jednom místě více času. Namísto nabitého programu, co všechno musíte vidět za každou cenu, máte volný plán, kdy se snažíte více poznat jedno dané místo. Krásné zážitky totiž přichází nečekaně a spoustu věcí se zkrátka naplánovat nedá.

Cestujte mimo hlavní sezónu

Už jste někdy navštívili úchvatné místa, kde jste byli téměř sami? Přesně tohle nabízí cestování mimo sezónu. My takhle jezdíme skoro vždycky, protože díky tomu ušetříte, vyhnete se davům a všechno je tak nějak klidnější. V zimě jezdíme třeba do Španělska, na podzim do Itálie, na jaro na Kypr. Pokud nechcete jet úplně mimo, třeba protože by nebyla otevřená nějaká místa, jeďte třeba měsíc před začátkem sezóny. To už bude vše připravené a budete tam s minimum lidmi.

TIP: V Únoru jsme se vydali na Kypr a projeli ho křížem krážem včetně Severního Kypru. Máme tak pro vás kompletní seznam všech zajímavých míst, co vidět na Kypru.

Jeďte tam, kde moc lidí nejezdí

Občas se nějaké místo objeví v seriálu či filmu a je to jakoby se s turisty roztrhl pytel a jedou tam všichni. Místo toho, abyste jeli tam, kde už byli vaši kamaráda a spousta známých osobností vyražte někam, kam moc lidí nejezdí. Láká vás Thajsko? Jeďte do Malajsie. Chcete jet na Kanáry? Vydejte se namísto Tenerife třeba na Fuerteventuru. Nebojte, pořád je, co objevovat. 

Slow travel a pomalé cestování

TIP: Mimo sezónu jsme se vydali s jednosměrnou letenkou do Kolumbie. To bylo fakt dobrodružství, takže pokud se tam vypravíte taky, máme pro vás 15 nejkrásnějších míst, které jsme viděli.

Nemusíte vidět všechno a být všude

Znáte ten pocit, kdy chcete za vaší týdenní dovolenou vidět snad všech 7 divů světa? Jasně, říkáte si, že už se tam jen tak nepodíváte, že když už jste tady, tak proč si tam nezajet. To jsou všechno pádné argumenty a pokud vás nějaké místo láká, zajeďte si tam. Ale nedělejte to na úkor odpočinku ani toho, že byste měli být ve stresu z pocitu, co ještě MUSÍTE STIHNOUT. Nemusíte. 

Udělejte to tak, abyste si svou cestu co nejvíce užili a nemyslím to tak, abyste ZAŽILI VŠECHNO. Ale abyste měli radost, nebyli přehlceni, ve stresu nebo nevyspaní na váš úkor duševního klidu.

Slow cestování a ochutnávka místní kuchyně

Nejen ke slow cestování, ale za nás ke KAŽDÉMU CESTOVÁNÍ patří rozhodně ochutnávka místní kuchyně. Řekla bych, že je to dokonce jedna z věcí, na kterou se těšíme úplně nejvíc. Rádi chodíme do neznámých restaurací, ideálně tam, kde chodí i místní. Dáváme si jak úplně obyčejné lokální jídla, tak i místní speciality, ryby, mořské plody nebo třeba netradiční dezerty a ovoce. 

TIP: Jak nám (ne)chutnala kolumbijská kuchyně? Aneb 22 tradičních jídel v Kolumbii.

Cestování nalehko

Zkuste nechat na příští cestu kufr doma a sbalit se do malého batohu. Míň věcí a víc zážitků je motto mé oblibené cestovatelky Verči a na cestách se ho snažím vždy držet. Ono pokud se nechystáte na nějaký trek, vysokohorskou turistiku nebo speciální výpravu, kromě pár ponožek, čistého trička a plavek většinou nic moc nepotřebujete. Sami jsme zjistili, že je vlastně úplně jedno, jestli někam jedeme na několik měsíců nebo jen na týden. Máme pořád stejný batoh a v něm stejných pět švestek.

Vědomé cestování

Když cestujete, vůbec nejde o to, jaké suvenýry si přivezte, jaké fotky vyfotíte nebo kolik známých míst uvidíte. Slow travel je o hlubším pochopení místa, kam jedete. Je to o poznání místních tradic, životním stylu a hlavně lidí. Zkuste se na to vědomě zaměřit, pozorovat detaily prostého života a třeba se jen posadit s pořádně se dívat kolem, nasávat atmosféru. My milujeme pozorovat východ a západ slunce.

Slow travel a pomalé cestování

Ubytování u místních lidí a v malých penzionech

Chcete být více v kontaktu s místními lidmi, poznat fajn cestovatele nebo zažít atmosféru malebného ubytování? Zkuste si místo hotelů a velkých resortů rezervovat místo v rodinných penzionech, cestovatelských hostelech, Airbnb nebo ubytování přes Couchsurfing, kdy u někoho bydlíte doma zdarma a trávíte s ním čas. My většinou ubytování rezervujeme přes Booking. Je tam dnes už spoustu malých rodinných podniků i netradičních forem ubytování.

Slow travel a pomalé cestování

Propojení s místní kulturou a životem

Když už budete pozorovat okolní život, nezůstávejte jen v roli pozorovatele. Běžte si něco vyzkoušet i na vlastní kůži jako třeba práci na farmě, záchranné stanici nebo rybolov s místními lidmi. Často je super zážitek taky cestování s místní dopravou, stravování v lokálních kuchyních nebo se třeba přidejte ke skupině cestovatelů a zažijte nějaké dobrodružství společně.

Jděte na to postupně

Není potřeba měnit vše hned od základů. Běžte na to postupně a zjišťujte, co se vám líbí. Můžete začít třeba tím, že na jednom místě strávíte delší dobu a zkusíte ho prozkoumat více třeba očima místních. Každý krok se počítá a i malá změna dokáže divy. 

Jak financovat slow travel a pracovat na cestách

Spoustu cestovatelů řeší otázku peněz. Někdo to dělá tak, že třeba pár měsíců někde pracuje v zahraničí, kde si našetří a pak vyrazí třeba na delší dobu pryč, jiní žijí velmi úsporně a málo utrácí, někdo pracuje online. Možností je mnoho a toto jsou nejčastější způsoby, jak dlouhodobě cestovat:

  • Studium v zahraničí (např. přes Erasmus, kdy dostáváte stipendium),
  • Práce v zahraničí (Work and Travel, sezónní práce atd.)
  • Dobrovolnictví 
  • Práce jako freelancer nebo digitální nomád
  • Remote zaměstnání
  • Práce na cestě, kde je zrovna potřeba

 Jak to máme s prací na cestách my

Máme to tak, že pracujeme online. Někdy jen jeden z nás, někdy oba. Děláme v oblasti online marketingu a můžeme pracovat odkudkoliv a kdykoliv, což je pro cestování fakt super. Všechno má své slunné i stinné stránky a někdy je těžké skloubit dohromady dobrodružství a práci, ale stojí to za to. Díky tomu jsme mohli digitálně nomádit třeba měsíc na Srí Lance.

TIP: Jaké má Srí Lanka pláže? 

Často kladené dotazy (FAQ)

Co je to udržitelné cestování?

Udržitelné cestování znamená objevování světa způsobem, který respektuje přírodu, kulturu i lokální komunity. V rámci slow travel to znamená vyhýbat se masovému turismu, volit ekologické způsoby dopravy, trávit v každé destinaci více času a podpořit místní ekonomiku nákupem produktů od lokálních řemeslníků a farmářů.

Co přináší cestování?

Cestování, zvláště v duchu slow travel, přináší hluboké porozumění novým kulturám, otevírá mysl a pomáhá lépe poznat sami sebe. Namísto honění za seznamem památek si díky pomalejšímu tempu užijete každý moment intenzivněji, máte čas navázat vztahy s místními lidmi a objevovat skryté poklady mimo turistické trasy. Navíc snižujete stres, zvětšujete svou kreativitu a více si užíváte každodenní okamžiky.

Co je to udržitelný cestovní ruch?

Udržitelný cestovní ruch v rámci slow travel spočívá v dlouhodobé odpovědnosti za naše cestovatelské rozhodnutí. To znamená minimalizaci uhlíkové stopy volbou vědomého pohybu, například cestováním vlakem, pěšky nebo na kole. Dále podporujeme ekoturistiku, vyhýbáme se přeplněným destinacím a volíme ubytování, které dbá na ekologii a sociální odpovědnost.

Zdroje

Dickinson, J. and Lumsdon, L., 2010. Slow travel and tourism. Routledge.

Dickinson, J.E., Lumsdon, L.M. and Robbins, D., 2011. Slow travel: Issues for tourism and climate change. Journal of sustainable Tourism, 19(3), pp.281-300.

Howard, C., 2012. Speeding up and slowing down: Pilgrimage and slow travel through time. Slow tourism: Experiences and mobilities, pp.11-24.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *