Každý, kdo se chystá do Kolumbie, přiletí nejspíš do Bogoty. I když Kolumbie láká cestovatele především přírodou, deštnými pralesy a Karibikem, pokud budete mít pár dní k dobru, je toho spousta, co hlavní město Kolumbie Bogota nabízí. Nás Bogota uchvátila natolik, že jsme tady byli 9 dní s našimi místními kamarády, kteří nám ukázali zapadlá místa v okolí, která bychom bez nich asi nikdy neobjevili. Máme pro vás 13 zajímavých míst, co vidět v Bogotě a okolí.
Na co byste při plánování cesty do Bogoty měli myslet
Než spolu prozkoumáme, jaká je hlavní město Kolumbie Bogota a další velkoměsta, máme pro vás na úvod pár praktických informací, na co si dát pozor.
Jaká je bezpečnost v Bogotě
Všechny, kteří se chystají do Kolumbie asi zajímá otázka bezpečnosti v Kolumbii. Ta je v různých částech této země jiná, ale obecně platí, že ve velkých městech je méně bezpečno, než někde v přírodě a centrum měst je často centrem vyšší kriminality. Proto se vždy nejlépe poraďte třeba v ubytování, jakým místům se vyhnout. A pokud s sebou nemáte někoho místního, raději se v noci nikde netoulejte. Na co si dát pozor?
- Nenoste u sebe větší množství peněz,
- peníze mějte na více místech,
- nenoste s sebou žádné drahé věci, které by mohly upoutat pozornost,
- držte se na místech, kde je hodně lidí,
- nevybírejte peníze z bankomatů na ulici (vybírejte z těch, které jsou uvnitř budov a obchodních center),
- pokud máte batoh, dávejte si na něj pozor,
- snažte se splynout s místními.
TIP: Jakou má Kolumbie bezpečnost: 6 tipů, co (ne)dělat v Kolumbii

TIP: Jakou má Kolumbie bezpečnost a tipy, na co si dát pozor
Kdy jet do Bogoty
I když pravděpodobně Bogota nebude jediným cílem vaší cesty do Kolumbie, je dobré vědět, že Bogota je umístěna ve vyšší nadmořské výšce a i když se tato oblast může považovat za tropické podnebí, tak je počasí v Bogotě celkem nestálé. Nejvíce srážek tady naprší zhruba od měsíce dubna do července, zatímco od prosince do března je tady celkem sucho, takže je toto rozmezí nejlepším obdobím pro návštěvu. Rozhodně si ale přibalte nepromokavou bundu, pravděpodobně se vám i ve městě bude hodit.
TIP: Co takhle navštívit také drogami proslulý Medellín nebo koloniální město Cartagena de Indias na karibském pobřeží?
Doprava v Bogotě
Předem vás upozorňujeme, že doprava v Bogotě i v celé zemi vám přijde neuvěřitelná. Půjčení auta tady rozhodně nedoporučujeme. Po měste se nejrychleji dopravíte autobusy TransMilenio, které mají po celém městě svůj vlastní jízdní pruh, což doopravdy oceníte, protože jinak jsou všude a pořád zácpy (například jsme kvůli tomu ve 3 ráno stáli hodinu v zácpě a nestihli jsme letadlo).
TIP: Už si balíte kufry do Kolumbie? S batohem na zádech jsme se přes měsíc toulali napříč celou zemí a vybrali jsme 15 nejkrásnějších míst, co vidět v Kolumbii.
Hlavní město Kolumbie Bogota a 12 míst, co vidět v Bogotě a okolí
Máte pár dní v Bogotě a chcete je využít naplno? Věřím, že naše tipy, co vidět v Bogotě a okolí vás inspirují. Myslím, že v samotném městě vám stačí 2 dny, ale v okolí je toho opravdu spoustu. Od vodopádů, národních parků, malebných vesniček až po odkaz drogových kartelů. Každý si najde to svoje. Nám se v Bogotě nejvíce líbil výstup na Monserrate a historická čtvrť La Candelaria. Z okolí potom Villa de Leyva, Laguna de Guatavita a Nimaima.

1. Čtvrť La Candelaria a historické srdce Bogoty
Každý cestovatel nejspíš zabrouzdá do historického centra. Hlavní město Kolumbie Bogota toho totiž nabízí opravdu mnoho, takže pokud chcete začít své dobrodružství v Bogotě, historická čtvrť La Candelaria je tím pravým místem. Tato malebná čtvrť, nacházející se v samém centru města, představuje autentický kousek kolumbijské historie a kultury. Úzké dlážděné uličky, tradiční domy s dřevěnými balkony a barevně malovanými fasádami vytvářejí atmosféru, která vás okamžitě pohltí.
2. Náměstí Plaza de Bolívar
Ve čtvrti La Candelaria je také hlavní náměstí Plaza de Bolívar. Na náměstí uvidíte krásné koloniální stavby, navíc se tady můžete vyfotit s lamou, krmit holuby a dát si něco dobrého na zub. Náměstí bylo původně známo jako Plaza Mayor a od roku 1821 neslo název Plaza de la Constitución.
Na severním okraji náměstí se nachází Palác spravedlnosti, zatímco jižní stranu rámuje Národní kapitol, sídlo kolumbijského kongresu. Primátorův palác (Palacio Liévano), postavený mezi lety 1902 a 1905, se nachází na západní straně. Na východní straně dominuje Primární katedrála Bogotá, která byla postavena na počátku 19. století.
3. Muzeum Botero – bizárek na plátně
Máte rádi bizárek? Není umění jako umění a jsem přesvědčená, že něco takového jste ještě nikde a nikdy neviděli. Muzeum Botero vystavuje díla slavného kolumbijského malíře Fernanda Botera, který je známý svým unikátním stylem „boterismo“, zobrazujícím nadměrně oblé postavy a tvary. Kromě jeho děl zde najdete i díla světových mistrů, jako jsou Picasso, Dalí nebo Monet. Navíc je vstup do muzea zdarma, tak můžete alespoň nahlédnout.

4. Parque Metropolitano Simón Bolívar
Parque Metropolitano Simón Bolívar je jedním z největších a nejdůležitějších veřejných parků v Bogotě, rozkládající se na více než 400 hektarech v samotném srdci města. Tento rozsáhlý parkový komplex je často přirovnáván k newyorskému Central Parku a funguje jako „zelené plíce“ kolumbijské metropole. Navíc se na západním okraji parku nachází Botanická zahrada José Celestino Mutis. Takže pokud chcete být na chvilku zase blíže přírody, můžete si v parku udělat třeba piknik nebo procházku.
TIP: Láká vás příroda? Pak se rozhodně vydejte prozkoumat karibské pláže ve spojení s deštným pralesem v národním parku Tayrona.
5. Vyhlídka Cerro de Monserrate (3152 m)
Co se nám v Bogotě líbilo nejvíce, tak to byl menší výšlap na vyhlídku na hoře Monserrate, který je součástí východního pohoří Kordillery a na který pohodlně dojdete z města pěšky. Protože je město Bogota v celkem velké nadmořské výšce, dal nám i malý výšlap celkem zabrat a lapali jsme po dechu, ale určitě to není nic, co by někdo nezvládl. Nahoře uvidíte kolibříky, kapli, baziliku a nádherné výhledy na celé město. Určitě vyrazte někdy přes den, ať se stihnete vrátit za světla a netouláte se někde po kopcích ve tmě.

6. Muzeum zlata v Bogotě
Muzeum zlata v Bogotě je jedním z nejnavštěvovanějších turistických míst v Kolumbii. Protože zlato k této oblasti neodmyslitelně patří a tvoří významnou část historie, je celkem fajn si tady zajít, pokud máte chvíli času. Uvidíte tam sbírky předkolumbovských zlatých artefaktů a různých kovových slitin, včetně tumbagy, které byly posvátné pro původní kultury.
Jaké další muzea v Bogotě můžete navštívit
Jako i další hlavní města má Bogota mnoho muzeí s různým zaměřením, které můžete navštívit.
- Museo Santa Clara s barokním uměním,
- Museo Historico de la Policia (Historické muzeum policie),
- Museo Nacional (Kolumbijské národní muzeum),
- Vědecké muzeum Maloka.
TIP: Do Bogoty nejspíše zavítáte tak či tak. Pokud budete mít pár dní k dobru, máme pro vás 13 tipů na super místa, co vidět v Bogotě a okolí.
7. Villa de Leyva – malebná koloniální vesnička
Asi 3-4 hodiny jízdy od Bogoty leží Villa de Leyva, jedno z nejkrásněji dochovaných koloniálních měst v Kolumbii. Toto malebné město vás přenese zpět do 16. století díky svým dlážděným ulicím, bílým fasádám domů a největšímu náměstí v Kolumbii, Plaza Mayor. Nenechte si ujít muzeum Casa Terracota, jedinečnou keramickou stavbu, která připomíná hliněný palác.
Doporučujeme tady zůstat přes noc, abyste mohli pořádně nasát místní klidnou atmosféru po západu slunce a objevili i okolní přírodní krásy, jako El Fosil, kde můžete vidět zachovalé zkameněliny prehistorických tvorů.
8. Laguna de Guatavita – Legendární jezero El Dorado plné zlata
Pokud chcete na chvíli vypadnout z velkoměsta do přírody, doporučujeme přírodní rezervaci a jezero Laguna de Guatavita, které je považováno za místo vzniku legendy o El Doradu. Toto kruhové jezero, ukryté mezi zelenými kopci, je místem, kde domorodí náčelníci prováděli zlaté obřady a házeli poklady do vody jako oběti bohům.
Cesta autem trvá z Bogoty asi 1,5 hodiny. Vstupné zahrnuje prohlídku s průvodcem (jen ve španělštině, ale i tak to stojí za to), který vás seznámí s historií a legendami spojenými s tímto místem. Nám se prohlídka rezervace moc líbila a jsme rádi, že jsme tam šli, i když jsme jim moc nerozuměli, protože jinak bychom se na takové místa vůbec nedostali.

Co vypráví legenda o El Doradu
Legenda o El Doradu vypráví o zlatém městě, které mělo být ukryto někde v jihoamerických horách. Podle původní verze od kmene Muisců se při korunovaci nového vládce konal rituál na jezeře Guatavita: panovník se pokryl zlatým prachem, vjel na vor do středu jezera a obětoval bohům zlato a drahokamy. Španělští dobyvatelé si tuto legendu vyložili jako existenci bohatého města plného zlata. To spustilo horečnaté pátrání, které trvalo staletí, ale bájné město nikdy nebylo nalezeno.
9. Catedral de Sal v Zipaquirá – Podzemní solná katedrála v dole
Hodinu jízdy od Bogoty se nachází solná katedrála Catedral de Sal v Zipaquirá, která se nachází v solném dole. Katedrála je vytesána do bývalého solného dolu a nachází se 180 metrů pod zemí, kde vznikla jako místo pro modlitby horníků, kteří potřebovali ochranu před nebezpečím.
Celková rozloha přesahuje 8 500 m². Je vytesána z obrovských solných stěn a tunelů a skládá se z několika kaplí, soch a oltářů, vše vytvořené z kamenné soli. Návštěvníci procházejí Křížovou cestu, která znázorňuje 14 zastavení Kristova utrpení, až dorazí do hlavní haly katedrály, ve které je velký solný kříž – jeden z největších svého druhu na světě.
Je to takové netradiční místo, kam by vás asi nenapadlo zajet, ale nám se to moc líbilo. U vstupu dostanete audio průvodce (který je díkybohu i v angličtině) a celý důl si procházíte sami svým tempem.
TIP: A jaká je kolumbijská kuchyně? 22 tipů na tradiční jídlo v Kolumbii
Prohlídka smaragdů
Součástí prohlídky solné katedrály je také výstava všelijakých smaragdů, které težili už domorodé kmeny před kolonizací. Kolumbie je stále jedním z největších producentů smaragdů na světě a mezi tři hlavní oblasti těžby patří Muzo, Coscuez a Chivor. Smaragdová výstava nás naprosto uchvátila, protože jsou tam k vidění opravdu unikátní kousky, které jen tak někde nevidíte.
10. Vesnice Pacho a odkaz drogových kartelů
Zajímá vás historie drogových kartelů? Pak vás vesnice Pacho, která je asi 80 km od Bogoty, možná překvapí. V 80. letech totiž byla centrem operací pro José Gonzala Rodrígueze Gachu, jednoho z nejmocnějších drogových bossů Medellínského kartelu. Možná jste už o něm slyšeli pod přezdívkou „El Mexicano“. Měl v Pachu farmy a ranče, které využívaly k produkci a distribuci kokainu. Město a jeho okolí byly pod jeho kontrolou a díky jeho vlivu se staly klíčovým bodem pro obchod s drogami v regionu.

Co tam můžete vidět dnes
My jsme se do vesnice vydali s našim kolumbijským kamarádem. Prošli jsme si celý ranč, farmy a část vesnice a připadalo nám to trochu jako město duchů. Povídali jsme si tam s místními lidmi, kteří nám vyprávěli, že třeba jako děti pomáhali na ranči a dozvěděli jsme se i zajímavosti o tomto místě. Každý zná Pabla Escobara, ale on zdaleka nebyl jediný drogový boss v Kolumbii. Proto ve vesnici Pacho můžete vidět zákulisí a prostředí drogového obchodu, ale bez turismu, který je třeba v Medellínu.
11. Parque Natural Chicaque
Pokud milujete přírodu a turistiku, navštivte přírodní park Chicaque, který leží asi 30 km od Bogoty. Tento přírodní ráj nabízí více než 20 km turistických stezek, které vás provedou hustými mlžnými lesy, vodopády a skalnatými vyhlídkami. Uvidíte tady nejen hezkou přírodu, ale taky spoustu zvířat. Uvnitř parku najdete také ekologickou farmu.
12. Nimaima a centrum adrenalinových aktivit v přírodě
Pokud jste dobrodruzi tělem i duší jako my, Nimaima je místem, které vás zaručeně nadchne! Nimaima je překrásné místo uprostřed přírody, ve které jsou adrenalinové aktivity denní chleba. Zapomeňte na ruch velkoměsta a vydejte se na divoké stezky, které vedou skrze svěží džungli a hluboké kaňony. Řeka Río Negro je ideální pro ty, kdo mají odvahu zkrotit její proudy při raftingu, nebo se z ní vrhnout do hlubiny během kanoingu. Na výběr je toho tady spoustu.
Rafting na Río Negro
Náš kamarád si pro nás připravil překvapení v podobě raftingu. Protože oba dva jezdíme na vodu u nás v Česku, tak se nám ten nápad moc líbil. Río Negro je opravdu Río Negro. Díky zvláštnímu podloží se do vody uvolňuje hornina, díky které má řeka strašidelnou černou barvu. Při sjíždění byla řeka celkem divoká a nikdo nám neřekl, že jejich cílem není peřeje zdolat, ale vykoupat se, protože je to přece ta zábava.
Tak jsem se vyklopila hned za prvními peřejemi a nemohla se vyškrábat zpět do člunu. Kdybych to věděla, zařídila bych si připojištění na extrémní sporty, protože jsem se nalokala vody tolik, že jsem se bála, aby mi z té špinavé vody něco nebylo. Každopádně to byl opravdu záživný výlet a věřím, že adrenalinoví nadšenci tady najdou svoje.
TIP: Víte, že v Kolumbii jsou také nejvyšší palmy na světě, nejlepší káva a taky spousta kolibříků? Všechno můžete vidět v horské vesničce Salento, která hýří barvami a neskutečně úžasnou atmosférou.
13. La Chorrera – Nejvyšší vodopád Kolumbie
Láká vás příroda a vodopády? Pak se vydejte k nejvyššímu vodopádu v celé Kolumbii La Chorrera. Jen 45 min autobusem a ocitnete se u začátku stezky. Čeká vás zhruba tříhodinová procházka krásnou krajinou mlžných lesů, pastvin a úzkých cestiček. Na konci vás odmění pohled na vodu padající z výšky téměř 600 metrů. Cestou zpět si ještě můžete odskočit k menšímu vodopádu El Chiflón, kde projdete přímo za vodní stěnou.

Něco málo z historie Bogoty
Hlavní město Kolumbie Bogota má fascinující historii, která sahá až do doby předkolumbovských civilizací. Oblast byla původně osídlena kmenem Muisců, kteří zde vzkvétali díky bohatým zásobám zlata a obchodním trasám. V roce 1538 do oblasti dorazil španělský dobyvatel Gonzalo Jiménez de Quesada, který zde založil město Santa Fé de Bogotá.
Během koloniální éry se Bogotá stala významným kulturním a politickým centrem Španělské říše v Jižní Americe. V roce 1810 zde začal boj za nezávislost, který vedl Simón Bolívar k osvobození Kolumbie (podle něho se taky jmenuje hlavní náměstí). Od té doby Bogotá rostla a proměňovala se v moderní metropoli, přestože čelila výzvám, jako byla politická nestabilita a násilí spojené s drogovými kartely v 20. století.
Kde se nám ještě líbilo
Další dobrodružství, kde jsme s jednosměrnou letenkou letěli přes půl světa, jsme zažili na Srí Lance, která nás naprosto uchvátila. Měsíc jsme se toulali po plážích na Srí Lance, objevovali místní kuchyni, přírodu, cestovali do středu ostrova k čajovým plantážím nebo Lví hoře Sigiriya. Takže pokud nevíte, kam vyrazit, doporučujeme všemi dvaceti!
Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)
Na co si dát pozor v Kolumbii?
Při cestování po Kolumbii doporučujeme obezřetnost, zejména pokud se plánujete pohybovat po setmění. Vyhněte se nočním jízdám autem či autobusem. Ve větších městech je kriminalita vyšší, proto se nikde netoulejte po nocích a vždy si zjistěte (třeba v ubytování nebo na internetu), které městské části jsou bezpečné a které ne.
Kdy navštívit Kolumbii?
Aby vaše dovolená v Kolumbii byla co nejlepší a nepřekvapilo vás třeba počasí, jeďte od prosince do února, kdy je zde nejsušší počasí. Také měsíce říjen, listopad, březen a duben jsou skvělou volbou, protože zde není tolik turistů. Uvědomte si ale, že klima se v jednotlivých regionech značně liší, a tak zatímco v Bogotě může být příjemně chladno, v Karibiku vás čekají tropická vedra.
Co je to Bogota?
Hlavní město Kolumbie je Bogota v Jižní Americe. Zajímavostí je, že se nachází v nadmořské výšce 2 640 m. Město založil v roce 1538 španělský dobyvatel Gonzalo Jiménez de Quesada. Srdcem historické části města je čtvrť La Candelaria, kde najdete krásné koloniální budovy a barokní architekturu, muzea, malebné barevné domečky, street art a spoustu krásných zákoutí.
Co vidět v Bogotě?
Pokud nevíte, co vidět v Bogotě, zajděte do historické části města La Candelaria, ve které se nachází koloniální budovy, spoustu muzeí, náměstí Plaza de Bolívar a mnoho krásných zákoutí. Oblíbená je také hora Monserrate, na kterou si můžete udělat výlet buď pěšky, nebo lanovkou a užít si výhledy na celou Bogotu.
Co vidět v okolí Bogoty?
V okolí Bogoty je spoustu zajímavých míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Nám se nejvíce líbila důlní katedrála v solném dole, výlet za lagunou La Guatavita, Villa de Leyva a oblast Nimaima, kde si můžete užít adrenalinové sporty.
Zdroje
Bellón, E.R. and González, L.G., 2014. Tourism in Colombia. In Tourism as an instrument for Development: a theoretical and practical study (Vol. 5, pp. 211-226). Emerald Group Publishing Limited.
Mohan, R., 1980. The People of Bogota: Who they are, what they earn, where they live. In The people of Bogota: Who they are, what they earn, where they live (pp. 153-153).
Rueda Esteban, N.R., 2017. Is the touristic management important for the religious heritage in Bogota?.
Ochoa, L., 2004. Cosas viejas de la Villa de la Candelaria (Vol. 15). ITM.
Gómez Ortiz, S.J. and González Jiménez, J.A., 2019. Turismo en Bogotá.